Prošli tjedan protekao je u aktivnostima postavljanja gredica za naš budući vrt sjemenja. Krenuli smo od najmanjih nogu te prve dvije gredice postavili u Dječjem vrtiću Glina. Idejni začetnik projekta The root of life, Igor Kovač, gredice je postavio uz pomoć domara Daria. Ujedno smo se i divili Eko vrtu Bubamara kojeg vrijedne ručice djece i teta održavaju te koji je i dalje pun plodova i mirisnog bilja, divno!
Treća gredica postala je dio vrtnog postava Srednje škole Glina. Pišemo “postava” jer vrt Srednje škole podrazumijeva ozbiljnu vrtlarsku kulturu i sadržaj: staklenik, drvarnicu, komposter, spremnik za vodu, a bome i dva četveronožna vrtlara koji su došli pošnjofati što radimo.
Za postavljanje gredica u Osnovnoj školi prekinuo nas je pljusak pa ćemo se k njima zaputiti u nadolazećim danima.
Ova građanska akcija provedena je zahvaljujući financijskoj potpori Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva iz Pule u sklopu decentraliziranog modela financiranja Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.
Hrvatska Kostajnica i Interpretacijski centar baštine Banovine – potencijali za razvoj zajedničke budućnosti, tako bi ukratko opisali radionicu koju nam je održao dr.sc. Darko Babić s Katedre za muzeologiju i upravljanje baštinom Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
Pozdravna riječ i podrška gradonačelnika Dalibora Bišćana uvela nas je u analizu baštinskih potencijala grada Hrvatske Kostajnice, a na radionici su sudjelovali Pročelnik Zoran Stunković, ravnateljica Srednje škole Ivana Trnskog Olga Mijočević, ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Milivoja Cvetnića Tijana Preradović i ravnateljica Gradskog društva Crveni križ Maja Bohm.
Prva aktivnost projekta Biljna banka Banovine, predavanje “Biljne banke i skupljanje sjemenja”, dala nam je širi uvid u što znači stvarati banke sjemenja te pružila primjere dobrih praksi domaćih i stranih udruga i inicijativa. Gošće predavačice bile su Sendy Osmičević iz Zelene mreže aktivističkih grupa (ZMAG) te Saša Balen Andrić, predsjednica Društva za socijalnu ekologiju Zeleno Zlato. Nakon predavanja ostali smo se kratko družiti i razmijeniti ideje koje ćemo sprovesti i u tijeku našeg projekta, a ravnateljica i djelatnice Knjižnice i čitaonice Glina su nas ljubazno ugostile te pripremile prigodnu zelenu vrtnu literaturu iz fundusa Knjižnice!
Provedba projekta/građanske akcije Biljna banka Banovine podrazumijeva i dogovore s partnerima kojima najljepše zahvaljujemo na dobroj partnerskoj volji te spremnosti za poduzimanje ovog malog, ali važnog koraka za poticaj prehrambenog suvereniteta naše Banovine. Projekt provodimo uz podršku Grada Gline, Dječjeg vrtića Glina, Osnovne škole Glina, Srednje škole Glina, Knjižnice i čitaonice Glina, Crvenog križa Glina, Udruge Lutum, Volonterskog centra Glina, Društva za socijalnu ekologiju Zeleno Zlato te Zelene mreže aktivističkih grupa (ZMAG), a tu je i podrška Razvojne agencije Glina.